Slascycules

Blog z ciekawostkami

Większość zapytanych ludzi o pojęcie kroplówka wiąże ją z życiem w szpitalu, operacją, chorobą, czy również złym stanem zdrowotnym, wymagającym leczenia i pomocy specjalistycznej.
W tym miejscu zaskoczę wszystkie tak myślące osoby, bo jest jeszcze większy procent obywateli, jacy nie tylko u nas ale na całej ziemii przyjmują regularnie leki w postaci płynnej właśnie w domu. Ludzie leczący się w ten sposób, są przez parę godzin podpięci do aparatury, jaka ich „karmi”, po czym po odłączeniu, żyją jak normalni ludzie, idą do pracy, do szkoły, na zakupy .
Taki styl dostarczania pożywienia organizmowi nazywany jest poprawnie medycznie odżywianiem pozajelitowym, to pojęcie, które większości jednostek jest nieznane, ale nie kojarzy się z niczym złym, ani groźnym.
Powiem, że jest to forma zdobywania i podawania pokarmu dość specyficzna, bo wszystkie potrzebne do życia składniki odżywcze oraz witaminy trafiają do naszego organizmu nie w formie stałego pokarmu, a w formie płynnej przekazywanej na dodatek natychmiastowo do żyły, a często do dużego naczynia włosowatego. W owej drugiej możliwości nie ma całego procesu który polega na wędrówce żywności od jamy ustnej, gardła, żołądka, do jelita grubego i cienkiego.
Osoby, które tak przyjmują pokarm najczęściej cierpią z powodu jakiegos zaburzenia, które polega na tym, że ich ciało nie wchłania innego pokarmu albo w ogóle go nawet nie przyjmuje, w wyniku czego mogliby zginąć z głodu. Do jednych z najsłynniejszych zaburzeń żywienia, podczas których w ciągu leczenia wykorzystuje się taką formę dostarczania ciału pożywienia i składników odżywczych przynależy anoreksja oraz bulimia.
Również u osób zmagających się z rakiem, zapaleniem jelita, martwicą, również przekazywany jest pokarm w postaci kroplówki. Każdy z nas może w jakimś momencie wymagać takiej pomocy w czasie karmienia, wystarczy jakaś poważna komplikacja pooperacyjna, bądź groźny wypadek. Są to sprawy wyjątkowe i mogące się trafić każdemu.
Jak już wspomniałem wcześniej cały proces polegający na wprowadzeniu kroplówki trwa parę godzin, bowiem nie można zbyt szybko podać składników odżywczych, ponieważ przy wysokiej prędkości mogłoby dojść do zatrzymania krwiobiegu, a co gorsza do nieprawidłowości metabolizmu, co w konsekwencji prowadzi najczęściej do śmierci.
Jeszcze więcej i częściej słyszy się o wprowadzaniu witamin i anabolików w formie kroplówki. W mediach ukazuje się coraz więcej zdjęć znanych osób, które robią selfie z podpiętą do ręki żyłą przekazującą substancję, i opisem pod zdjęciem, iż ich organizm przeżył wyniszczenie związane ze zmęczeniem i stresem i wymaga pomocy przez podanie kroplówki. Podobne postępowanie także jest popularne wśród sportowców po zawodach, meczach, lub wyjątkowo męczących treningach.
Jak widać podpinanie do kroplówki jest coraz bardziej popularne w poszczególnych przypadkach dotyczy osób mniej lub bardziej chorych.

Więcej: kroplówki Gdynia

0 thoughts on “Większość zapytanych ludzi o pojęcie kroplówka kojarzy ją z byciem w szpitalu…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *