Slascycules

Blog z ciekawostkami

Pierwszy raz u dentysty jest wstanie być niezwykle stresująca nie tylko dla dziecka, lecz i dla rodziców. Dlatego, by zaoszczędzić sobie niepotrzebnego stresu warto należycie przygotować naszego szkraba.
Kiedy po raz pierwszy zjawić się w gabinecie dentysty?
Amerykańscy eksperci polecają pierwszą wizytę zanim pociecha skończy pierwszy rok życia, a więc przed pojawieniem pierwszych zębów. Przez co brzdąc będzie od pierwszych miesięcy życia oswojony z widokiem gabinetu dentystycznego, stanie się to dla niego naturalne środowisko, takie jak sklep lub restauracja.
W wieku dwóch lub trzech lat, maluch powinien przejść tzw. wizytę adaptacyjną. Wówczas w miłej i luźnej atmosferze zapoznaje się z gabinetem, uczy się umyć ząbki. Przez taką przyjemną atmosferę, wizyta w gabinecie dentysty będzie się mu dobrze kojarzyła.
Ogromnie istotna jest również rola rodziców. Powinni oni przedstawić dziecku, jak będzie wyglądała wizyta. Przede wszystkim unikajmy kłamstw. Stwarzajmy wokół wizyty pozytywne kojarzenia.
Możemy także patrzeć na bajki lub książki, które przyzwyczają malucha do gabinetu stomatologicznego. Wskazane jest również układać różne gry. Możemy urządzić sobie wyścigi na szczotkowanie zębów czy zrobić przeglądy zębów lalkom i misiom.
Rodzic też może umówić się na kontrolę u dentysty oraz wziąć ze sobą dziecko i na własnym przykładzie zaprezentować, jak przebiega cała wizyta oraz, że nie łączy się z nią nic strasznego.
Rodzice nie mogą wyczekiwać na moment, kiedy pojawi się ból ząbka. Wówczas pierwsza wizyta u stomatologa będzie powiązana z niepokojem oraz bólem, takowy uraz jest wstanie pozostać dzieciaczkowi na długie lata. Pierwsza wizytacja na dentystycznym fotelu, powinna ograniczyć się do przeglądu zębów. To nic okropnego, a równocześnie dzieciaczek zapoznaje się z tym całkiem dziwnym meblem i dentystą… Leczenie zębów zostawimy na kolejne wizyty.
Nagroda też musi być!
Ważne jest także postępowanie po samej kontroli. Należy dawać nagrodę za właściwe zachowanie naszej pociechy w trakcie wizyty u dentysty. Nie powinna być to droga zabawka lub gadżet elektroniczny. Może to być tylko przytulas, pochwała czy całus. Należałoby też spokojnie porozmawiać z dzieckiem o wizycie. Dzięki temu rodzic szybciej zauważy możliwe lęki dzieciaczka. Warto też wspólnie spędzić czas. Pójść na spacer lub do kina. Takie miłe momenty umożliwią zrelaksowanie się zarówno dziecku, jak i rodzicom.
Jakim sposobem jeszcze wesprzeć pociechę? Warto zabrać ze sobą rzeczy, które pomogą nam rozproszyć stres. Może być to na przykład ukochana maskotka bądź inna błahostka. Za pomocą tego gabinet zostanie chociaż trochę oswojony. Pociecha będzie miała wraz z sobą coś co lubi oraz zna.

Podsumowując odwiedziny pociechy w gabinecie stomatologicznym w ogóle nie muszą wiązać się ze stresem i płaczem. Ogromnie znaczące jest przygotowanie malucha w dobry sposób. Dużą rolę w tym procesie stanowią rodzice, którzy bywają ogromnym wsparciem dla dziecka, które zazwyczaj boi się nowych wrażeń.

Więcej: dentysta Gliwice

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *